- A malom 1956-os... [kugi]
- A malom 1924-es... [kugi]
- További képek és... [kugi]
- A balról látható... [kugi]
- Kedves Róbert!... [Kurucles]
- Köszi! Sajnálom! [Ády]
- Lebontották és a h [Kimster20]
- Tinódi utca 1. –... [visuo]
- Soroksári út... [visuo]
- 1909-ben tervezték... [visuo]

a főhomlokzat elkészültekor, 1895-ben | Forrás:Vasárnapi Újság 1895. 20. | Fotó:Weinwurm Antal
leguan | 2013-10-17 Nagy kép
Park Club, Stefánia Palota
2013:10:17 17:33
Aczél Béla báró kezdeményezésére az arisztokrácia Eszterházy Mihály gróf vezetésével az 1890-es évek legelején egy társaságot alakítottak azzal a céllal, hogy a főúri rendnek is legyen egy hozzá méltó nyári társasági helyszíne a Margit-szigeten kívül is. A Városliget szomszédságában néztek ki egy helyet a jól megközelíthető, kocsikorzóként is szolgáló Stefánia út mentén. Itt összesen hat holdnyi telken 1893 áprilisában indult meg az építkezés. A Park Club nevű épületet Meinig Artúr (a Wenckheim-, Andrássy-, Károlyi-paloták tervezője) tervezte. Ünnepélyes megnyitója 1895. május elsején volt.
A neobarokk épület a Stefánia útra néző főhomlokzatának manzárd tetős középrészen található a nagyterem. Ehhez három hatalmas ajtós ablakkal kapcsolódik a főerkély, ami körben végig fut az emelet körül, és az egyes sarkokon kiugrói vannak nyári lugasok számára. Az erkélyre mindkét oldalt széles lépcsősor vezet fel. A nagyterem másik fele a mai Zichy Géza utca (építésekor még Pálma utca) felöli télikertre néz. A földszinten egy hat oszlopon nyugvó, félkör alakú nyitott előcsarnok van a nagy erkély alatt. Innét lehet a belső lépcsőcsarnokhoz feljutni. Ezen kívül még öt kisebb terem volt a földszinten, amik fogadó-, ebédlő-, kávézó-, biliárd, illetve olvasótermek (régies szóhasználattal szalonok) voltak. A főúri pompával berendezett épület eredetileg gőzfűtéses volt és a korban még újdonságnak és így ritkaságnak számító elektromos árammal működő lámpákkal világították be. A hat hektáros telek fennmaradó részén egy főúri parkot alakítottak ki, benne egy ötszáz négyzetméter felületű tóval, amit egy mesterséges vízesés táplált. A tó közepén még egy apró sziget is helye kapott. A park északi részén egy mesterséges cseppkőbarlangot emeltek, a vízesés is innét hullt alá.
1947 óta a Magyar Néphadsereg (jelenleg a Magyar Honvédség) tulajdonában áll a szomszédos Honvéd Kulturális Központtal, amivel Stefánia Palota és Honvéd Kulturális Központ néven egyetlen intézményt alkotnak.
Hozzászólás csak regisztrált felhasználóknak!