- A malom 1956-os... [kugi]
- A malom 1924-es... [kugi]
- További képek és... [kugi]
- A balról látható... [kugi]
- Kedves Róbert!... [Kurucles]
- Köszi! Sajnálom! [Ády]
- Lebontották és a h [Kimster20]
- Tinódi utca 1. –... [visuo]
- Soroksári út... [visuo]
- 1909-ben tervezték... [visuo]
Árkád Bazár
2011:07:26 15:12
A Vágó László és József által tervezett, 1908-ban épült szecessziós lakóházban a Rákóczi út, Dohány és Síp utcák keresztezésénél, a Késmárky és Illés cég Árkád Bazár elnevezésű játékárúháza 1909-ben nyílt meg a földszinti terekben. A különös hangulatú épület márványburkolatán gyermekjátékok és állatfigurák sorakoztak a pécsi Zsolnay-gyár eozinos kerámiájából formálva. Európa egyik legnagyobb játékáruháza volt.
A csodálatosan díszített ház sarki részében sokáig működött az Árkád Bazár, később Illés áruház néven árulták a játékokat. A játékáruház bezárása után az 1950-es években az „Egressy” (Szakszervezetek Országos Tanácsa Egressy Gábor Művészeti Klub) , majd a 1960-1969-ig a KÉV-Metró Klub üzemelt az épületben. A Közlekedési Építő Vállalat eredendően a kettes metrót építő munkásoknak szánta a szórakozóhelyet, ami később az évek során kultikus ifjúsági klubbá, a hazai beatkorszak emblematikus helyévé nőtte ki magát. A hetvenes-nyolcvanas években még kulturális központként, rendezvényteremként funkcionált a hely, iskolai ünnepélyeket, kiállításokat, koncerteket tartottak itt. A rendszerváltás idejétől mindenféle ruházati butikok nyíltak benne, a belső teret elaprózva, összekuszálva.
2001-ben kezdték volna – a műemléki védettséget is figyelembe vevő – felújítását, azonban ez a beruházás becsődölt. Ismételt szándék 2007-ben jelentkezett, fő szempont a Metró Klubos burkolat alól feltárt homlokzati Zsolnay-kerámiák restaurálása volt.
Hozzászólás csak regisztrált felhasználóknak!
Leguán!
Látom mindenhol szép tartalmas leírást csinálsz, de sose töltöd ki az adalék fület!? Pedig itt tudjuk a tervezőt is, meg az építés évét is.
Hú tényleg, azokat kihagytam. Gondoltam, elég a leírásban.
Persze lehet, hogy valaki az 1908-as vagy a Vágó építőhöz tartozó dolgokat akarná összegyűjteni.
Majd töltögetem. Persze nem lehet mindenhol. Főként régebbi épületeket (pl várbeli Mátyás-templom) többször nagyon értékesen átépítettek, és akkor mi a dátum, és ki az építő. Ilyenkor csak a leírás lehet informatív.
A 80-as évek végétől sorra itt nyíltak a város legmenőbb exluzív ruházati butikjai. Emlékszem, hogy volt egy kizárólag amerikai veszkócsizmákat árusító üzlet is. Ezek az üzletek nagyjából a 90-es évek közepén zártak be. Később pedig valamilyen lakberendezési bolt és szoláriumszalon volt itt.