- A malom 1956-os... [kugi]
- A malom 1924-es... [kugi]
- További képek és... [kugi]
- A balról látható... [kugi]
- Kedves Róbert!... [Kurucles]
- Köszi! Sajnálom! [Ády]
- Lebontották és a h [Kimster20]
- Tinódi utca 1. –... [visuo]
- Soroksári út... [visuo]
- 1909-ben tervezték... [visuo]

1800 körül, háttérben a budai oldal a Várpalotával és a Bomba (Batthyány) téri templomokkal | Forrás:Rózsa Görgy: Budapest régi látképei, Akadémiai 1963. | Fotó:Coquereau rajza
leguan | 2012-10-08 Nagy kép
V. kerület Kéményseprő utca
V. kerület Pesti alsó rakpart
V. kerület Erzsébet híd
V. kerület Ferenciek tere M
V. kerület Margit híd
V. kerület Erzsébet híd
V. kerület Szabadság tér
V. kerület Pesti alsó rakpart
V. kerület Duna korzó
Újépület Szabadság tér
2010:02:11 11:27
Felépítésére II. József adott utasítást. A terveket Isidore Canevale bécsi építész készítette. Az óriási belső udvart bezáró négyszögletes épület építése 1786-ban kezdődött, Hild János vezetésével. Itt szerezte első szakmai tapasztalatait Hild József, a későbbi híres építész is. Az erőd-szerű épület felhasználási célját nem közölték a lakossággal, így az találgatások tárgya volt. A nagyméretű épület egyes részei fokozatosan készültek el; 1789-ben egy része már használatban volt.
Alapvetően kaszárnyának készült, de már a napóleoni háborúk idején, 1793 és 1796 között használták börtönként, az elfogott francia tisztek raboskodtak itt. Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc bukása után tömegével zárták ide a magyar hazafiakat. 1849. október 6-án az épület falánál végezték ki Batthyány Lajos grófot, az első független magyar kormány miniszterelnökét, az aradi vértanúk kivégzésével azonos napon. A kivégzés emlékét őrzi az egykori épület ÉK-i sarkának helyén emelt Batthyány-örökmécses.
A kiegyezés után felmerült az épület nyomda, majd városi árvaház céljára való hasznosítása, végül is az épületet 1897-ben lebontották. A szomszédságában időközben épülő Országház hatására a környék felértékelődött. Az épület helyén alakították ki Palóczy Antal tervei szerint a Szabadság teret. Neve szimbolizálja az önkényuralomhoz köthető Újépület lerombolását.
Itt épült fel 1901-05 között a Tőzsdepalota (a közelmúltig a Magyar Televízió székháza).
Hozzászólás csak regisztrált felhasználóknak!