- A malom 1956-os... [kugi]
- A malom 1924-es... [kugi]
- További képek és... [kugi]
- A balról látható... [kugi]
- Kedves Róbert!... [Kurucles]
- Köszi! Sajnálom! [Ády]
- Lebontották és a h [Kimster20]
- Tinódi utca 1. –... [visuo]
- Soroksári út... [visuo]
- 1909-ben tervezték... [visuo]
Kossuth Lajos utca
Kossuth Lajos. utca.19-21.
Kossuth Lajos u. 5
Kossuth Lajos utca 6.
Kossuth Lajos utca
Kossuth Lajos utca 9.
Kossuth Lajos u. 1-3
Kossuth Lajos utca 19-21
Kossuth Lajos utca 3.
Kossuth Lajos utca
Kossuth Lajos utca
Kossuth Lajos tér 12
Kossuth Lajos utca 8
Kossuth tér 1-3
Kossuth Lajos tér 1-3
Grassalkovich palota
2012:07:01 00:38
A Hatvani (1894-től Kossuth Lajos) utca elején, a Ferences templommal átellenben, a későbbi Dreher-palota helyén korábban a Grassalkovich-palota állt. A 18. századi Pest főúri építtetői között az elsők között volt Grassalkovich Antal, a tábla (a legfőbb bírói testület) elnöke. 1730-1735 között épült városi palotája, a 19. század végén bekövetkező lebontásáig Pest legszebb palotájának számított.
Az egyemeletes épület középrészét egy öttengelyes rizalit alkotta, melynek fő dísze az összekapcsolt kapuzat és az erkély motívuma volt. A kaput kétoldalt oszlopokon álló atlaszok kísérték, s egyúttal tartották az előrehajló, törtvonalú erkélyt. Az emeleti pilaszterek az épület rangját jelzik, de lefelé keskenyedő törzsük, fejezeteik virágdísze, az ablakszemöldökök erőteljes maszk- és növényi motívuma komolyság helyett derűs összképet mutattak.
E gyönyörűségesen szép épület Mária Terézia korában élte fénykorát, azután egy évszázad mulva az Első Magyar Iparbanknak, majd a budapesti főpostának, később a rendőrfőkapitányságnak adott otthont.
Tervezője és építője Mayerhoffer András (1690-1771) Ausztriából idetelepülő építőmester volt, a hazai barokk-rokokó építészet egyik legtehetségesebb képviselője, a jellegzetesen magyarországi barokk kastélytípus megvalósítója. Számos alkotása közül való pl.: Gödöllő – Grassalkovich-kastély, Pest – Péterffy-palota (Százéves Vendéglő épülete), Egyetemi templom, Szerb templom, Szentendre – Blagovestenszka templom.
Hozzászólás csak regisztrált felhasználóknak!