- A malom 1956-os... [kugi]
- A malom 1924-es... [kugi]
- További képek és... [kugi]
- A balról látható... [kugi]
- Kedves Róbert!... [Kurucles]
- Köszi! Sajnálom! [Ády]
- Lebontották és a h [Kimster20]
- Tinódi utca 1. –... [visuo]
- Soroksári út... [visuo]
- 1909-ben tervezték... [visuo]
Óriáskémény
2011:06:13 13:06
Az óbudai Kaszásdülőben, a vasútállomás közelében magasodik az Észak-budai Fűtőmű 216 méteres kéménye, a város szinte minden pontjáról láthatóan meghatározva a Budai- és a Pilisi-hegységek közötti völgy látképét. (Mivel ez a völgy a Budapest felé irányuló legfőbb „szélcsatorna”, indokolt volt a kibocsátott égéstermékek ilyen magasra emelése.)
A fűtőmű és kéménye 1974–75-ben épült a Vegyépszer fővállalkozásában, a Hőtechnika Vállalat generálkivitelezésében. A monolit vasbeton kéménytestet csúszózsaluzással a 31. ÁÉV készítette. A százméteres szintig egy szűkülő másodfokú parabolaszelvénnyel emelkedik a kéménytest, ezt követően méterenként egy centimétert szűkül. A kéménytest falvastagsága a negyvenméteres szintig harminc centiméter, onnan egyenletesen csökken húsz centiméterig.
A kéményen belül a közlekedést fogasléces felvonó biztosítja, amely hét perc alatt emelkedik 188 méter magasba, a legfelső szintre. Innen létrán kapaszkodhatunk tovább a kémény tetejére. A legfelső pont kilengése elérheti a fél métert, és a kilátás lenyűgöző: körbesétálva minden irányban „túllátunk” a főváros határain, északra a Naszály hatalmas, sebzett hegytömegéig, keletre a Gödöllői-dombság hegyvonulatáig, délen a Csepel-sziget, nyugatra a Nagy-Kopasz-hegy csoportja zárja a látóhatárt.
A ’90-es évek végén kezdeményezték a kémény valamilyen „díszitő” lefestését, de azután az ötletet elvetették.
Hozzászólás csak regisztrált felhasználóknak!