- A malom 1956-os... [kugi]
- A malom 1924-es... [kugi]
- További képek és... [kugi]
- A balról látható... [kugi]
- Kedves Róbert!... [Kurucles]
- Köszi! Sajnálom! [Ády]
- Lebontották és a h [Kimster20]
- Tinódi utca 1. –... [visuo]
- Soroksári út... [visuo]
- 1909-ben tervezték... [visuo]
Óbudai Kisérleti lakótelep
2010:01:14 15:40
A Budapest III., Váradi u.-Bécsi u.-Reménység u.-Zápor u. által határolt területen elhelyezkedő óbudai Kísérleti Lakótelepen 1958-1964 között 701 lakás épület fel eltérő funkcionális elrendezésű és szintmagasságú épületekben; általános iskola, óvoda, bölcsőde, valamint kereskedelmi célú létesítmények is épültek. A kísérleti lakótelep felépítésének célja elsősorban az volt, hogy a gyakorlatban lehessen tapasztalatokat szerezni a tömeges alkalmazás céljára készülő tervek, típustervek funkcionális, épületszerkezeti stb. megoldásainak megfelelőségéről. A lakótelep, illetve egyes épületeinek tervezésében több építész vett részt. Mináry Olga az 527. sz. kockaházat tervezte az 1958. évi Országos Lakáspályázaton díjazásban részesült tervének felhasználásával, amely 14 db 4 férőhelyes lakást tartalmazott, 4 fogatú, eltolt szintű, belső lépcsőházas elrendezésben. A kockaház tervét később kisebb változtatásokkal típustervvé dolgozták fel. Forrás: architecahungarica.hu
Az Óbudai Kísérleti Lakótelep tervezésében résztvevő építészek: Benjámin Károly, Böjthe Tamás, Csordás Tibor, Dul Dezső, Kiss Albert, Kiss E. László, Körner József, Köves Emil, Legány Zoltán, Mináry Olga, Pomsár János, Rimanóczy Jenő, Tarján László.
Hozzászólás csak regisztrált felhasználóknak!
Hozzátöltöttem, egy pár mai képet!
Kedves Ády! Az itt látható képek a legutolsó, már nem az un. "kísérleti" szakaszban épült épületeket mutatják, így nem is jellemzőek a "Kísérleti lakótelep" megjelenésére. Az eredeti tervpályázatos épületek a Bécsi út felé eső két tömbben vannak jobbára. Ezeket nyugatról a Bécsi út, északról a Váradi utca keletről az Érc és a Selyem utca, valamint délről a Reménység utca határolja.a képen látható a helyiek által "Kék-háznak" titulált épület utcai homlokzatának jobb oldalán helyezték el, a hatvanas években, Gyenes János "munkásmozgalmi harcos" nem túl jelentős (méretű) emléktábláját, ami pont időben tűnt el ahhoz, hogy ne legyen probléma az utcanévvel, hiszen a János sehol máshol nem, szerepelt. A három toronyház és a ma rózsaszínű "Kék-ház" központi fűtésűként épült meg, amit később a panelprogram idején csatlakoztattak a távfűtésre, míg az igazi kísérleti lakótelepen nagyrészt egyedi (cserépkályhás) fűtés volt kezdetben, később gázkonvektorokra váltottak. de a legfontosabb eltérés, hogy az eredeti "Kísérleti lakótelep" egyik háza sem volt magasabb 3 emeletnél. Néhány éve volt kiállítás a Schmidt kastélyban, amit ma már csak Kiscelli kastélynak ismernek. és könyv is jelent meg az 50 éves évforduló alkalmából valamint rádióműsor is volt "A Hely" sorozatban.
Az említett lakáspályázaton díjat nyert házak felépítésére a Minisztérium és a Főv. Tanács a Bécsi út, Váradi utca, Vörösvári út, Reménység utca által határolt területet jelölte ki. Az építkezést két ütemben tervezték. Az I. ütem a Gyenes utca két oldalán, majd a Váradi és a Reménység utcák mellett, végül a Bécsi út mentén épült házakat jelentette, a II. ütem pedig a Vörösvári út irányába a Váradi utca 24., 26. alatti középmagas házak, a Vörösvári út menti három 8+tetőemeletes pontház, a Gyenes utca 3-5-7. alatti nyolcemeletes sávház felépítését. Ezek valamennyi korabeli és későbbi dokumentumban együtt jelentették az Óbudai Kísérleti Lakótelepet. Valamennyi ház részletes leírása és képe megtalálható: Branczik Márta - Keller Márkus: Korszerű lakás/ Az óbudai kísérlet c. könyvében.
Az viszont igaz, hogy az itteni képek csak a II. ütem házait mutatják.