- A malom 1956-os... [kugi]
- A malom 1924-es... [kugi]
- További képek és... [kugi]
- A balról látható... [kugi]
- Kedves Róbert!... [Kurucles]
- Köszi! Sajnálom! [Ády]
- Lebontották és a h [Kimster20]
- Tinódi utca 1. –... [visuo]
- Soroksári út... [visuo]
- 1909-ben tervezték... [visuo]

az 1890-es években a Kapisztrán téri homlokzatok | Forrás:Klösz album | Fotó:Klösz György
leguan | 2013-02-17 Nagy kép
Kapisztrán tér
Ferdinánd, Nádor laktanya, Hadtörténeti Múzeum
2013:02:17 00:00
A Budai Vár északnyugati szegletén már az 1690-es években létezett (Gránátos kaszárnya néven) helyőrségi kaszárnya (a közeli, középkori eredetű Mária Magdolna templom 1817-ben lett Helyőrségi templom). A laktanya jelenleg is látható tömbje 1844-től 1847-re készült el, majd még ebben az évszázadban háromszor is bővítették. Tervezője az osztrák Leopold Freiherr von Fürstenwärther-Burgsassen zu Oberbach mérnökkari kapitány volt, kivitelezője Dankó Márton budai építőmester. Eredetileg a Ferdinánd-laktanya nevet kapta, az 1880-as évek térképein már a Nádor-laktanya megnevezés szerepel.
Az 1918-ban létrehozott Hadtörténeti Múzeum számára 1926-ban kezdődött meg a laktanya átépítése, a beköltözésre 1929-ben került sor.
Nagyméretű, közel négyzetes udvart vesznek körül a kétemeletes, klasszicista épületszárnyak, a Bástyasétányon (Tóth Árpád sétány) még délre kinyúló külön szárnnyal. A sétány felőli homlokzat így 5+5+5 tengelyes (a középső 5 rizaliton, közepén portikuszos bejárat, felette rácsos erkély, a rizalitot felül attikafal hangsúlyozza). A Kapisztrán téri homlokzat is rizalitos, 8+7+8 tengelyes kiosztással. E homlokzat bal oldalára merőlegesen kinyúló szárny (a bástyasétányi szárny hátoldala) 8 tengelyes. Az épületegyüttes északi, az Anjou bástya felé néző oldalának homlokzata 5+8+5 tengelyes, magas, vörösmárvánnyal burkolt lábazattal, amin vasrácsos pinceablakok és a szélektől számított harmadik tengelyben kőkeretes, kétszárnyú kapuk nyílnak. E homlokzat folytatásában újkori téglakerítés (benne vasrácsos kapu) ad összeköttetést az ún. „török istálló” épületéhez.
Hozzászólás csak regisztrált felhasználóknak!